SosyaL Medya

Uzun yıllar boyunca emek vererek çalışmış olan kişiler, artık hayatlarının son dönemine doğru yaklaşmıştır. Devlet tarafından insanlara güvence oluşturmak adına sigorta kavramı ortaya çıkmıştır. Çalıştıkları süre boyunca sigortalarını kendileri yatırmış ya da bir başkasına yatırtmış olan kişiler, belirli bir süre sonrasında emekli olmaya hak kazanmışlardır. Artık bu kişiler, devletin hem sağlık hizmetlerinden faydalanacak hem de ömürlerinin sonuna kadar maaş alabileceklerdir. Dereceli olarak yatırılan sigorta tutarları sonucunda, maaşlar da ona göre belirlenecektir. Düşük bir dereceden sigortasını yatıran bireylerin, çok fazla bir para almayacağını bilmeleri gerekir. Yüksek dereceden sigorta yatıran kişiler, yüksek oranlarda paralar alabilecektir. Sağlık hizmetleri yine yüksek dereceden yatıranlar için daha avantajlı bir hale gelecektir.

İnsanlar belirli zamanlarda, çalışmış oldukları sigorta yılına bakmak isterler. Bunun için Sosyal Güvelik Kurumu’nun resmi sitesini ya da bu hizmeti veren diğer siteleri tercih edebilirler. Oradan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını ve sigorta numaralarını girerek işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Kaç yıl çalışıldığı ve daha kaç yıl sonra bireyin emekli olacağı yazmaktadır. Kişilerin sigortalarını kaçıncı dereceden yatırdığı da yine bu sayfada yer alacaktır. Ancak; bilgisayar kullanmasını bilmeyen ve internete giremeyen kişiler bu hizmetten yararlanamayacaktır. Onlar da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturmuş olduğu diğer alternatifleri değerlendirmek zorundadırlar. Kurumun kendi adına açtırmış olduğu çağrı merkezi bu görevi üstlenmiştir. Müşteri temsilcileri, vatandaşlarla konuşarak sorunlarına çözüm üretme yoluna gideceklerdir. Buradaki bilgileri yetersiz olarak gören ve tatmin olmayan bireyler, şubeye gitme yolunu tercih edebilirler. Ancak oradaki bazı şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Kendilerine uygun olan işlemi seçerek sıra numarası almalıdırlar. Bunu yerine getirmeyen ve yanlış bir vezneden sıra alan kimseler işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerdir.

Yıldan yıla yaşlanan bireyler, artık bir an önce emekli olmayı istemektedirler. Sonuç olarak 20 ile 25 yıl arasında çalışma yapan kişiler, yorulmuşlardır. Bireyler emekli oldukları dönemleri hayal ederek bir şeyler yapmayı amaçlamaktadır. Kimisi köyüne gitmeyi amaçlarken kimisi kendisine değişik değişik hobiler edinmeyi amaçlar. Genel düşünce tarımla uğraşma yönünde olmaktadır. Tamamen iş stresinden uzakta güzel bir köy hayatı sürmek gerçekten paha biçilemez bir değerdir. Ancak bazı bireyler, bunun farkında olmadıklarından ötürü ömürlerinin sonuna kadar şehirlerde kalmaya mahkûm olacaklardır. Onlarda bulundukları yerlerde kendileri değişik şeyler yapacaklardır. Mesela şehirlerde görülen aktiviteler arasında da hafta sonları balık tutmak söylenebilir. Ya da uzun yıllar boyunca kahvehane alışkanlığını sürdürmüş olan bireylerin, kahvehanelerden çıkmadıkları görülür. Genç yaşlarda emekli olan kişiler, bu süreçten yaklaşık bir ay sonra sıkılmaya başlar. Çünkü onların yaşları gençtir ve halen içi içerine sığmamaktadır. Bunun için onlara çalışmak daha iyi gelecek ve kendilerini daha iyi hissedeceklerdir. Çalıştıkları kuruma tekrar gidemeyeceğinden ötürü, başka bir alternatif bularak çalışmaya devam ederler.

You might also like

6 Comments

 1. Capatin says

  Thank you so much for this arctlie, it saved me time!

 2. Cıvata
 3. jinaligo says

  fdfdfd

 4. pojeaqu says
 5. ogohawekae says

  hgff

 6. ubzenicahtupe says

Leave A Reply

Your email address will not be published.