İslami Sohbet Dini Sohbet Siteleri

Dini Sohbet Nedir?
Dini inanışları ayakta tutan, insanları manevi huzura erdiren ve insanların dini anlamda eksikliklerini giderdiği, bildiklerini birbirleriyle paylaştığı, uhuvvet ve kardeşlik ortamında yapılan karşılıklı konuşmalardır.
Kameralı Sohbet odaları üye olmadan sohbet

Dini sohbetlerin temeli;

Dini sohbetlerin temeli, iyi insan olmak, insanları iyi olmaya teşvik ve yetiştirmektir. Çünkü her din ve inanış, iyi insan olan ve iyi insan yetiştirip, insanlığa faydalı olacak şeyleri yapana ve öğretene, büyük vaatlerde bulunmuştur. İnsanlık baki değildir. Her canlı bir gün ömrünün nihayetine gelecektir. Ve Müslümanların inandığı K. Kerimde de bahsedildiği üzere, ”Her canlı muhakkak ölümü tadacaktır”. İşte dinlerin vadettiği gün ve vaat edilene kavuşmak, ölüm ve ötesinde olacaktır. Bütün bunları, insanlığa öğretmek ve yaşatmanın temelinde sohbet vardır.
Dünya var olduğundan bu zamana kadar, insanlar en fazla, gerek dini merasimlerde ve gerekse farkı toplanma yerleri veya merasimlerinde, dini sohbetlerle yönlendirilmişlerdir. İşte bütün bunlarla anlaşılıyor ki sohbet; dinin, öğrenmek ve öğretmenin 1.nci temel taşıdır.

Dini sohbet nasıl yapılmalı;

Her ferde, evvela kendi aile bireylerine, kendisine vatanına ve milletine bağlı ve faydalı yetiştirilmek üzere telkinlerde bulunmak, dini sohbetin asıl amacına uygun bir tutumdur.
Eğer sohbet; uhuvvet ve samimiyet, dostluk ve muhabbet ortamında olursa, faydalı ve müteessir olur. Baskı, ego ve enaniyet arz eden veya dinleyenleri azarlayıp, tenkit ederek yapılan sohbetler, hem faydasız yapılmış sohbet, hem de boş yere harcanmış zaman olur.

Sonuç olarak;

Böyle yetişen – yetiştirilen nesil ve evlat sahibi anne, baba, hem dini mesuliyetinin farkında olur hem de çevresine karşı tutumunu en iyi derecede nasıl sergileyeceğinin farkındalığına varmış olacaktır.

Yorum Yaz

* Ücretsiz sesli sohbet , kameralı sohbet yapabilir üyelik gerektirmeden yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.